Všechno, co jste chtěli vědět o obočí a báli jste se zeptat

článek byl publikován 27. 6. 2015

Všechno, co jste chtěli vědět o obočí a báli jste se zeptat

Proč se vlastně v posledních sezonách tolik řeší obočí?

Základní trendy se tvoří na přehlídkách, kdy návrháři přicházejí nejen s kolekcemi oblečení, ale mají i vizi, jaké líčení budou prezentovat. Trendem posledních let je výraznost a přesnost v linii obočí. Zatímco loni bylo trendy opravdu huňaté, letos je zjemněné velmi přesnými liniemi.

Jak tento trend vnímáte jako vizážistka?

Velmi dobře. Já věřím, že všechno spolu souvisí. To, co se děje ve světě, politika i celkové naladění společnosti ovlivňuje vědomě či nevědomky také módní trendy. Podle čínského umění  dává obočí očím moc a sílu. Oči prezentují naši moudrost, a protože obočí přitahuje k očím pozornost, možná nastala doby, kdy je třeba, aby ženy vyjádřily více než jindy svoji sílu a taky moudrost.

Jak má vypadat ideální obočí?

To je velmi individuální záležitost. Známé je pravidlo, že si přiložíme tužku k jedné straně nosu a vedeme ji kolem vnitřního koutku oka a tam, kde se dotýká obočí – tam by ideálně mělo začínat. Podobně se přiloží od nosu k vnějšímu koutku oka a zase – kde se tužka dotýká linie nebo pomyslné linie obočí, by mělo končit. Já jsem si léta zakládala na tom, že mám takto ideální obočí – a když jsem si vnější konce zkrátila, omladilo mě to. A kamarádky postřehly, že v koncích delší obočí mi dávalo trochu utahaný výraz. Tedy, nevěřím na šablony.

Právě šablony, které se prodávají v setech s barvou na obočí, jsou teď velmi moderní.

Ano, viděla jsem to na několika prezentacích. Z obvykle tří šablon byla v podstatě jediná přijatelná, takže ji použili na skoro všechny ženy. A od kosmetického stolku odcházela „paní Nováková“, „paní Nováková“ a další „paní Nováková“, jedna jako druhá. Podle mě by se pro klientku měla hledat individuální cesta – v líčení stejně jako když jdete ke kadeřníkovi. Nehledě na to, že často máme každé obočí malinko jiné a k naší tváři tyto drobné odchylky patří. Ovšem, některým ženám toto vyhovuje a já to zcela respektuji, úprava je to snadná a praktická.

Jaké další alternativy můžu zvolit, když chci obočí upravovat a zvýraznit.

Tvar obočí, který chci mít, je ideální obkreslit bílou kosmetickou tužkou. To nám umožní vidět, jak zhruba bude výsledek vypadat, a také, jaké chloupky je třeba vytrhat či upravit. Tedy, vše co je bílé, vytrhat. Chloupky, které přesahují do bílého pole délkou, ale rostou v linii, kterou chci zachovat, je třeba jen ustřihnout nebo použít speciální seřezávač – to je ideální věc i pro muže s bujnějším obočím. Následně doporučuji obočí v první třetině vyčesat vzhůru, zbytek uhladit směrem ke spánkům, pak zafixovat speciálním gelem.

Dobře, mám tvar, ale co když někde chloupky chybí nebo jsou příliš světlé?

Existuje několik možností. Chloupky lze domalovat speciální tužkou, tak ostrou, že každý tah nakreslí jeden chloupek. Je to ale dost náročné a i speciální „mikrotužky“ se hodně lámou a není to moc komfortní postup. Poměrně dobré je zešikmeným štětcem prokreslit obočí vhodnými tmavšími stíny a pak vyčesat kartáčkem. Stíny na rozdíl od tužky tolik nelpí na kůži, rozptýlí se na chloupky a výsledek vypadá přirozeněji. Existují také „řasenky“ na obočí a samozřejmě možnost barvení – doma či v kosmetickém salonu. Horkou novinkou, o které jsem slyšela, ale zatím jsem se s ní osobně nesetkala, je nalepování chloupků obočí.

Nakolik je vhodné nechat si obočí vytetovat?

To je teď veliký trend, který se mi líbí. Už se prakticky nedělá souvislá vytetovaná plocha v místech, kde obočí chybí, ale speciální technikou vláskování se tetují jednotlivé chloupky, a to velmi realisticky, takže v různé délce, s jemnými odchylkami směru růstu a podobně. Výsledek je opravdu velmi dobrý. Já sama jsem si takto nechala obočí v horní linii vylepšit a jsem nadšená.

Jenže tetování nese určitě i svá rizika.

Ano, například už proto, že tetování má za pár let zmizet – ale každá kůže pracuje jinak a mnoho žen s různými formami tetování, tedy permanentního make-upu, žije déle, než by chtěly. A tím, jak probíhá obnova kůže, může se tetování po letech rozpíjet nebo jinak deformovat – a pokud se vám už nelíbí, nebo se prostě nepovedlo, není prakticky cesty zpět. Na druhou stranu znám mnoho žen, kterým dobře udělané tetování denně podtrhuje jejich krásu, a jsou léta spokojené. To si musí zvážit každá z nás.

Je složité zjistit, jaký tvar obočí mi bude sedět? Vpředu spíše kulaté, nebo s ostřejšími liniemi? Na vrcholu do špičky, nebo spíš oblouk? A co barvy?

To se těžko říká. Záleží na tvaru obličeje, na tom, zda nosíte brýle a jakou mají obrubu, jaký máte účes. Pokud máte hustou ofinu sahající k obočí, tak je lepší mít ho jemnější a uhlazené směrem ke spánkům. Nosím-li vlasy stažené do ohonu a z čela, tak si na obočí musím dát více záležet. Ostré hrany obočí směřují náš obličej také k ostřejšímu výrazu a značí třeba asertivnější vystupování, kulaté tvary zase zjemňují. Barva obočí by měla korespondovat s barvou vlasů. U odbarvených blondýnek to je někdy komplikovanější, ale pokud přiznají odrosty, můžou mít tmavé obočí a světlé vlasy. Důležité je respektovat přirozenou linii obočí, svůj barevný typ a vyvarovat se extrémů ve tvarech, délce i barvách. Se vším pomůže zkušená vizážistka.