Ženám chybí láska a sebevědomí

článek byl publikován 23. 9. 2016

Ženám chybí láska a sebevědomí

Ze soukromého povídání s mou přítelkyní, vyšel hluboký rozhovor. To je tak, když se profíci sejdou na kávě. Děkuju Olinko!

Může se zdát, že není nic povrchnějšího než živit se péčí o vzhled, make-up a oblečení. Vizážistka a stylistka Petra Šestáková ale denně ve své práci zažívá opak. Protože je svým klientkám blízko, sdílí jejich starosti. Jak se jí pracuje v profesi na hraně mezi hledáním tělesné krásy a psychologickou praxí?

Uvědomovala jste si od začátku své práce, že budete z blízkosti nahlížet do lidských životů?
Rozhodně, i když jsem nevěděla, co přesně mě čeká. Vždyť při líčení vstupuji druhým lidem do intimní zóny, tedy blíže než metr, kde vnímáte nejen tvář z blízka, ale také třeba pachy. Když jsem u klientek doma a děláme detox šatníku, oblékají si věci, o nichž rozhodujeme, zda je vyřadíme, a ony se přede mnou svlékají do spodního prádla. To jsou velmi silné psychologické momenty, kdy se přímo nabízí otevřít intimnější témata. Rychle mi došlo, že na to, co říkají, musím nějak reagovat a nesu velkou zodpovědnost za to, co řeknu.

Jaká témata ženy řeší nejvíce?
Rozhodně vztahy. Jakékoli. S manželi, s milenci, s dětmi, s rodiči.

Měla jste v nějaké fázi potřebu zjistit něco z psychologie či terapie, abyste věděla, co kdy říct, jak reagovat, abyste neublížila?
To ani ne, myslím, že obvykle dokážu odhadnout situaci, být přirozeně lidská. Zároveň se snažím mít běžný rozhled o světě a o svém okolí. Jsem vnímavá k lidem kolem sebe. Nejspíš ale dělám chyby, jako každý.

Co jste se od svých klientek naučila?
Mnoho věcí. Třeba jsem si během let práce uvědomila, že dokážu lidi odhadnou podle toho, jak vypadají, co mají na sobě, a vnímat možná i nějaké skrytější signály. Když vidím ženu s košilí  upnutou ke krku, účes a make-up tip top, naznačím jí, že asi doma platí za generála – a ona se podiví, jak jsem na to přišla. Nedávno jsem mluvila s klientkou, která měla tak naléhavý hlas, jako by vnitřně neustále volala o pomoc. Měla velmi těžce nemocného manžela. Na konci našeho setkání mluvila úplně jinak, uklidnila se, uvolnila se, ulevilo se jí. To jsou silné zkušenosti, které vás posouvají.

Když takhle mluvíte s lidmi, můžete někdy mít pocit, že nad nimi máte moc. Nezažila jste období, kdy jste se tak trochu opájela sama sebou?
Nikdy jsem neměla pocit, že mám nad někým moc. Bude to znít jako klišé, ale ke svým klientům se snažím vždy přistupovat s láskou.

Chybí nám láska?
Myslím, že hodně. Ženy příliš málo slyší, že jsou hezké, že mají hezká prsa, oči, nohy, husté vlasy. Říkat jim to je jedním z projevů lásky. A od svých blízkých či partnerů tohle neslyší, takže jim to říkám já, upřímně. Naopak se u klientek setkávám s výrazy, které jsem nikdy neslyšela, ale jsou, zdá se, běžné, třeba „kozí kolena“. To je snad nějaký terminus technicus. Českým ženám chybí láska a sebevědomí.

Dá se hezkým šatníkem a líčením sebevědomí zvednout?
Dá, ale důležité jsou také zmíněné vztahy včetně vztahu k sobě.

Jaký silný příběh ženy, s níž jste pracovala, vám vytane na mysli jako první?
Ta, o níž jsem říkala, že má naléhavý hlas. Kvůli nemoci manžela na ní leží péče o celou rodinu, dům, vyhlídky nejsou pozitivní a moje služby jí manžel koupil právě proto, aby se rozptýlila a myslela trochu na sebe. Povedlo se. Později mi psala její kamarádka, že ta žena úplně rozkvetla.

Dokážete se oprostit, když s vámi někdo sdílí tak silný a smutný příběh?
Zpočátku jsem se svými klientkami skákala do jejich starostí po hlavě. Silně jsem se vžívala do jejich příběhů a velmi se mě dotýkaly. Jenže jsem se pak necítila dobře a chtěla jsem to změnit. Je snadné zavřít mentální železné dveře a udělat jen práci se šatníkem nebo líčením, ale ten druhý přece rychle vycítí, že je vám lhostejný. Tak se nedá pracovat a ani nechci. Proto jsem se snažila postupně vytvořit kompromis, vybalancovat vnímavost a profesionální odstup. Být empatická, sdílná, zároveň odvést kvalitní práci.

V praxi, je to asi těžké, ne?
Jak kdy. Obvykle se snažím odvést řeč ke své práci, k šatům, barvám, líčení. Nebo navrhnu, že problém můžeme probrat na kávě. Často je klíčové ženy vůbec vyslechnout. Cítím z nich, jak jim jejich okolí nenaslouchá. Neučíme se naslouchat si navzájem, neslyšíme se, někdy doslova, někdy podvědomě, protože vnímáme obsah, ale nejsme vnitřně přítomni druhému člověku. Když pak vyjdu ze dveří, mám takové cvičení, při němž se snažím ze sebe vše setřást. Mám svůj život.    

Proč máme tak nízké sebevědomí?
Nevím. Možná se příliš díváme do módních časopisů a na americké seriály.

Fotkám modelek v časopisech snad dnes už nikdo nevěří, ne?
To byste se divila. Jedna třicátnice se mě na kurzu líčení zeptala, jak to, že jí po líčení nezmizely póry na tvářích? Musela jsem jí vysvětlit, že jimi kůže dýchá a bez pórů bychom nejspíš umřeli. A že fotky v časopisech jsou vyretušované.
Někdy mě napadá, že je jednodušší nemít sebevědomí, než ho mít. Že je snazší být naštvaná, jako kdyby nám špatná nálada dodávala na důležitosti. Asi je náročné hledat na sobě to hezké, najít energii ve skutečnosti, že nám je dobře, že se chováme příjemně, že hledáme svoje sebevědomí a pečujeme o něj, i když nejsme dokonalé.

Kde hledáte své sebevědomí?
V tom, že se každý den krásně obléknu. V tom, že se snažím být vděčná a pokorná, optimistická. Nejde to vždy, mám i horší dny, ale snažím se.