Zrekapitulujte svůj život a obnovte šatník!

článek byl publikován 2. 10. 2016

Zrekapitulujte svůj život a obnovte šatník!

Stojíte ráno bezradně nad přeplněným šatníkem? Možná nevíte, kým skutečně jste, nevnímáte svůj život a to, kam se posunul. To všechno se může odrazit ve vaší skříni. Často pokládám svým klientkám otázky, které jim tváří v tvář jejich skříni s oblečením otevřou oči a možná trochu změní životní postoj. Je to zkrátka služba, která jim ukáže, jak si zvednout sebevědomí. Zkuste se i vy zamyslet nad odpovědmi na následujících 5 otázek.

1. Kdo jsem?
Při práci s klientkami, zejména při detoxu šatníku, se setkávám s tím, že ‚zamrzly‘ v období, které se jim líbilo. Studia, čas zamilovanosti, doba, kdy vrcholově sportovaly  a podobně. Když na mě kyprá paní ve zralém věku vytáhne minisukni nebo čtyřicetiletá máma dvou dětí seprané tílko na léto, nedá se nic dělat, všechno musí pryč!

Pro někoho banální otázky „Kdo jsem a kam směřuji?“ mnoha ženám možná po dlouhé době připomenou, že se za poslední léta v jejich životě leccos změnilo.

Vím, že někdy ženám trvá dlouho uvědomit si, že už nejsou studentky, ale chodí do práce; že nejsou ztřeštěné holky, ale manželky a mámy; už nejsou roztomilé dívky s velkýma očima, ale bojují s příznaky přechodu; nejsou vrcholové sportovkyně, ale mají ambice na manažerskou pozici v práci.

2. Kolik mi je let?
„Miláčku, koukej na to břicho, takové jsem nikdy neměla! Zoufala jsem si po vydatné večeři svému muži,“ vypráví mi rodinou story prodavačka Iva. „No a hádejte co mi odpověděl. Miláčku, vypadáš výborně, ale uvědom si, že ti je 37 a máš dítě, nemůžeš po sobě chtít tělo jako dvacítka. A najednou jsem k sobě byla mnohem shovívavější. Vím, že vypadám docela dobře, ale dvacet už mi prostě není. Můj muž je víc uvědomělejší než já. “ říká s překvapením ve tváři Iva.

Muži jsou méně kritičtí a neřeší blbosti, jako mi ženy. Za každý špíček se peskujeme a trestáme. Čas nikdo neoblafne, to je mi jasné. Nepodléhejte fikci, že jste mladší, ale pozor – ani starší, než skutečně jste! Nejspíš se vám potom dost uleví.

3. Jak vypadám?
Když si připustíte, že vám trochu visí tricepsy, povolil se zadek nebo jste přibrala, zkuste si (dříve než s velkým odhodláním začnete jistojistě, jak jste si slíbila, makat v posilovně) koupit něco, co vám bude slušet a nebudete v tom mít pocit, že jste nedokonalá.

„Nádherně se mi ulevilo, když jsem si koupila svoje první chino kalhoty. Jsou na stehnech a na zadku trochu volnější, to k nim patří, jsou stylové a stojí stejně jako kvalitní džíny. Mají vyšší pas, takže mi neleze zadek. Netrápím se v těsných džínech, v nichž poznám každé deko navíc, a teď mám krásné kvalitní kalhoty, které mi lichotí a ještě v nich vypadám elegantně,“ vychvaluje mi dvaačtyřicetiletá úřednice Jarmila zásadní nový kousek šatníku.

4. Jaký je můj život?
Klíčová otázka, kterou ženy často nechtějí slyšet. Obvykle si nechtějí připustit, že jsou dospělé, krásné a je na čase zahodit komplexy a trochu se zklidnit. Mít se ráda.

Chcete-li najít svůj styl oblékání, zamyslete se, jakou máte práci a jakou pozici v ní zastáváte. Jak trávíte volný čas, jaký je váš denní rytmus, jaké máte povinnosti, jaké máte koníčky. Trackové boty z vás v Tatrách udělají hvězdu, ale funkční oblečení na procházku s kočárkem do města je trochu přes čáru. Nemělo by se to přehánět ani na druhou stranu. Jehlové podpatky jsou hezké, ale jen na cestu od auta na schůzku a zpět, ne, když letíte z práce vyzvednou děti a pro tři kila brambor.

„Vždycky jsem chtěla vypadat velmi žensky, ale jako bývalé vrcholové sportovkyni mi to moc nešlo,“ svěřuje se klientka Eva. „Tak jsem zkusila koupit si šaty a sukně a nechala jsem si narůst dlouhé vlasy. Ale dál než k růžovým hodinkám k růžovému triku jsem to nedotáhla a nakonec jsem se rozhodla investovat do osobního stylisty - do vás. I proto, že mě povýšili v práci. Díky naší spolupráci, jsem za poslední tři roky udělala opravdu pokrok a můj šatník se posunul do pro mě vesmírných dimenzí,“ jásá Eva a já s ní.

5. Kým bych chtěla být?
Ve srovnání s Taťánou Kuchařovou většina z nás vypadá po celém dni jako zvadlá šmudla, ale snít o tom, kým byste chtěla být, a přiblížit se tomu s pomocí chytře poskládaného šatníku, to je věc! Chtěla byste být milovaná a žádoucí žena, ale doma celou mateřskou chodíte ve starých teplácích a s mastnými vlasy? To jsou zásadní otázky, které je třeba si pravdivě zodpovědět. Která z nás by nechtěla být milovanou a žádoucí ženou? Tak se podle toho oblékejme, malujme a česejme! 


KONEC PRVNÍ ČÁSTI. V DALŠÍM DÍLE SE DOZVÍTE JAK DOCÍLIT ZVÝŠENÉHO SEBEVĚDOMÍ A PROZRADÍM TRIKY, KTERÉ OPRAVDU FUNGUJÍ.