Jak se zařizuje teambuilding

článek byl publikován 10. 10. 2016

Jak se zařizuje teambuilding

Zadejte "teambuildingové aktivity" do google vyhledavače. To je asi první co napadne každého zaměstnance, který dostane na starosti zorganizovat firemní “stmelovací akci”. Vypadnou na Vás desítky firem, které se vytahují jedinečností nabízených zážitků a přitom je to pořád jedno a totéž.

Mám dojem, že stmelovat kolektiv se dá jen pomocí nezapomenutelné jízdy v tanku s obří helmou na hlavě, zastřelit kolegyni z účtárny na paintbolovém poli a nebo ještě lépe ukázat vyhublému kolegovy z technickýho, že mám větší svaly než on a vytáhnu ho při přetahovaný v lanovým centru z označené zóny jako nic.
Při lenivějších indoor aktivitách se před kolegou blýsknu tím, že mám od mala trénovaný játra, protože jsem holka z Moravy a tam se víno pije místo vody a taková ochutnávka vín byla u nás na vesnici na pořadu dne. Mohu se také prsit se štětcem v ruce a namalovat představu, jak by se měl kolega Vomáčka naproti mě celý den v open space usmívat.

No jo, není to sranda. Ale kde to vlastně vzniklo, takhle divně posilovat kolektiv? Že by v Japonsku?! Lidí jsou tam tisíce na jednom metru čtverečním a tlak nadřízených na výkon je extrémní. Přepnout po stresovém jednání do relaxace, to chce zkušenost chrámového mistra. A tak Japonec vezme palici a něco rozmlátí, po práci si s "klukama" vyzpívají hlasivky na karaoke mejdanu nebo běhá kolem dokola na zarostlé střeše mrakodrapu a tím se absolutně zklidní.

Já si myslím, že každý by měl trávit volný čas aktivitama, který sám uzná za vhodný a který ho naplňují a vyjadřují jeho podstatu bytí. Povinný teambuilding by se měl zrušit nebo ho rozhodně nenutit pod pohrůžkou zrušení přídělu stravenek a nahradit by ho měl třeba název Bonusový systém pro přepracované zaměstnance. Zní to výstižněji a i paní Božidara z obchodního oddělení by si oddychla a nemusela se v době teambuildingu házet marod, protože trpí klaustrofobíí a při jízdě v tanku by jí tahle fóbie jistě dohonila a ulevovat si do kabelky, to není zrovna způsob hodný dámy.

A jestli jsem vám teď milí event manažeři, event coordinátoři nebo HR manažeři zamotala hlavu a říkáte si, tak co teda “ty chytrá Petro” máme asi vymyslet skvělýho, tak se koukněte sem a věřte, že tímhle ženy ve své firmě rozhodně potěšíte! Další moje teambuildingové tipy najdete tady.